Komputer Świat Ekspert - Forum: Filmy z napisami a nauka angielskiego - Komputer Świat Ekspert - Forum

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1
  • Nie możesz napisać tematu
  • Temat jest zamknięty

Filmy z napisami a nauka angielskiego

#1 Guest_Michał_Klim_*

• Grupa: Guests

Napisano 27 lipiec 2009, 18:44

Około rok temu mieliśmy tutaj temat odnośnie nauki angielskiego ze słuchu. Wtedy była mowa raczej o słuchaniu radia, ja chciałbym zapytać co sądzicie o filmach z napisami? Niektórzy mówią że to szkodzi, dla mnie jest to całkiem przyjemny sposób, oglądam stare dobre filmidła, nie jakaś tam komercha w które więcej strzelają niż mówią. Wpadło mi do głowy nieco zwrotów, odnoszę wrażenie że niektóre piosenki w radiu stają się jakby bardziej zrozumiałe (osłuchanie plus znaczenie wyrazu) i jestem zadowolony. Oglądam od około miesiąca z przerwą kilkudniową, ale ostatnio znowu staram się oglądać 1-2 filmy dziennie. Wydaje mi się także, że mogę wypowiadać się swobodniej chociaż nie przeżyłem jeszcze spotkania i rozmowy z obcokrajowcem. W Szwecji w telewizji ponoć filmy są przede wszystkim z napisami, a to się przekłada na znajomość angielskiego u osób nawet około 50 roku życia.
0

#0 Bot Reklamowy

• Grupa: Reklama

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   dawido90 

• Pyra
  • Wyświetl galerię
  • Grupa: Moderatorzy
  • Postów 426

Napisano 27 lipiec 2009, 20:27

Ja się jak najbardziej zgadzam z tym że można podszkolić angielski (ba, dużo się nauczyć), wiem sam po sobie, bo nigdy się nie uczyłem angielskiego, a "co nieco" wiem. Nigdy nie oglądam filmów z lektorem (ew TV ;) )

Wiadomo że filmy nie zastąpią samej nauki, ale napewno pomogą.
Swoją drogą kiedyś nawet coś wspominali że nasza TVP ma uruchomić kanał na którym będą filmy tylko z napisami wzorem Szwecji właśnie.

#0 Bot Reklamowy

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   Nitrox 

• Zaawansowany Uczestnik
  • PipPipPipPip
  • Grupa: Validating
  • Postów 2247

Napisano 27 lipiec 2009, 20:50

Uważam, że do nauki angielskiego potrzebny jest podręcznik i ewentualnie nauczyciel. Korzystania z gramatyki filmy Cię raczej nie nauczą, co najwyżej poznasz słownictwo. Moim zdaniem dobrze jest oglądać filmy z napisami, ale angielskimi aby podszkolić sobie rozumienie ze słuchu, ale to raczej wtedy, gdy już się trochę ten angielski umie. A do wyrobienia tego zarąbistego "british accent" najlepiej słuchać sobie BBC World Service, czy World News...już nie pamiętam nazwy. Chociaż mnie do tej pory sprawia problem wymowa tego zabójczego [ou], czy [oł]. Amerykanie np. wyraz Phone mówią [fon], albo z lekkim ł [fołn]. Natomiast z brytyjskim akcentem jest to coś w stulu [faoun], tak jakoś przez nos to wypowiadają. Ja nie jestem w stanie tego powtórzyć, choćbym nie wiem jak chciał.

Użytkownik Nitrox edytował ten post 27 lipiec 2009, 20:53

0

#0 Bot Reklamowy

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   dawido90 

• Pyra
  • Wyświetl galerię
  • Postów 426

Napisano 27 lipiec 2009, 21:08

Gramatyki wiadomo że nie nauczy, chodzi o same słownictwo, zwroty itp.
A co do "british accent" strasznie go nie cierpię, zdecydowanie bardziej wole amerykański akcent

#5 Guest_Michał_Klim_*

Napisano 27 lipiec 2009, 22:16

Wyświetl postUżytkownik Nitrox dnia 27.07.2009 21:50 napisał

Uważam, że do nauki angielskiego potrzebny jest podręcznik i ewentualnie nauczyciel. Korzystania z gramatyki filmy Cię raczej nie nauczą, co najwyżej poznasz słownictwo. Moim zdaniem dobrze jest oglądać filmy z napisami, ale angielskimi aby podszkolić sobie rozumienie ze słuchu, ale to raczej wtedy, gdy już się trochę ten angielski umie. A do wyrobienia tego zarąbistego "british accent" najlepiej słuchać sobie BBC World Service, czy World News...już nie pamiętam nazwy. Chociaż mnie do tej pory sprawia problem wymowa tego zabójczego [ou], czy [oł]. Amerykanie np. wyraz Phone mówią [fon], albo z lekkim ł [fołn]. Natomiast z brytyjskim akcentem jest to coś w stulu [faoun], tak jakoś przez nos to wypowiadają. Ja nie jestem w stanie tego powtórzyć, choćbym nie wiem jak chciał.

Jak to określiłeś "trochę" już umiem, aczkolwiek chcę położyć nacisk na słuchanie ponieważ tego mi brakuje. Z wyspiarzami nie mam zamiaru się stykać, bardziej kręcą mnie kraje północne na prawo od UK. Nie wiem czy Szwedzi wymiatają brytyjskim akcentem, ale jeśli oglądają filmy z napisami w telewizji, możliwe lecz niekoniecznie że wchłaniają akcent amerykański.

Wyświetl postUżytkownik dawido90 dnia 27.07.2009 21:27 napisał

Swoją drogą kiedyś nawet coś wspominali że nasza TVP ma uruchomić kanał na którym będą filmy tylko z napisami wzorem Szwecji właśnie.

Uruchomią kanał, czyli raczej nie przerobią na to programu 1 i 2? Gdyby dali to w 1 nie pozostawiając wyboru byłyby efekty, a z własnej nieprzymuszonej woli to raczej tłumów nie będzie do oglądania. Zresztą jakże to tak ułatwić polakom wyjazd do lepszego kraju, pomyśli DT.
0

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   dawido90 

• Pyra
  • Wyświetl galerię
  • Postów 426

Napisano 27 lipiec 2009, 22:36

Przerobienie 1 czy 2 nie wchodzi raczej w rachubę , bo to było by zmuszanie kogoś do napisów, a niektórzy po prostu ich nie trawią. O ile dobrze pamiętam była mowao TVP Kultura, tylko chyba też nie całe stacja nastawiona na filmy z napisami, tylko kilka filmów o danej porze.
Może coś pomyliłem, bo dawno to słyszałem już. Może na google coś o tym będzie.

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   lisz55 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Grupa: Czytelnicy
  • Postów 909

Napisano 27 lipiec 2009, 23:26

wątpie żeby zrobili kanał specjalnie z napisami, kto by to oglądał, pozatym slyszalem, że w ogóle maja zlikwidować te wszystkie kanały tvp na satelicie.
Czy ja wiem czy sie nie da nauczyc gramatyki. Zawsze sie coś tam załapie. Oczywiście bez przesady jak nikt nigdy wczesniej nie uczyl sie angola to sie za duzo nie nauczy. Szczególnie znajac naszych tlumaczy
0

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   flashion 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 731

Napisano 29 lipiec 2009, 19:51

Wyświetl postUżytkownik lisz55 dnia 28.07.2009 0:26 napisał

Czy ja wiem czy sie nie da nauczyc gramatyki. Zawsze sie coś tam załapie. Oczywiście bez przesady jak nikt nigdy wczesniej nie uczyl sie angola to sie za duzo nie nauczy. Szczególnie znajac naszych tlumaczy

autor chyba miał na myśli angielskie napisy.
Asus P5Q PRO | Intel Core 2 Quad Q9550 2.83Ghz | GeForce 7600 GS | 2 GB RAM | Samsung 500 GB + WD 80 GB | Tagan TG-600 U33 v2 600W
na stałe na chwilę
0

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   Ferrari 

• Tajny agent USB
  • Postów 3605

Napisano 29 lipiec 2009, 20:42

Zawsze można poćwiczyć rozumienie ze słuchu. Do tego są najlepsze filmy o teoriach spiskowych. :busted_blue:
Przygoda w Biurowej Dzielnicy - TODA :: Przyszłość sieci Webb i informatyzacja Polski
There is a road to freedom. Its milestones are Obedience, Endeavor, Honesty, Order, Cleanliness, Sobriety, Truthfulness, Sacrifice, and love of the Fatherland.
0

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   lisz55 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 909

Napisano 29 lipiec 2009, 20:55

Wyświetl postUżytkownik Ferrari dnia 29.07.2009 21:42 napisał

Zawsze można poćwiczyć rozumienie ze słuchu. Do tego są najlepsze filmy o teoriach spiskowych. :busted_blue:

:blink: czemu o teoriach spiskowych akurat?
0

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   flashion 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 731

Napisano 29 lipiec 2009, 22:32

Wyświetl postUżytkownik Nitrox dnia 27.07.2009 21:50 napisał

(...) Chociaż mnie do tej pory sprawia problem wymowa tego zabójczego [ou], czy [oł]. Amerykanie np. wyraz Phone mówią [fon], albo z lekkim ł [fołn]. Natomiast z brytyjskim akcentem jest to coś w stulu [faoun], tak jakoś przez nos to wypowiadają. Ja nie jestem w stanie tego powtórzyć, choćbym nie wiem jak chciał.

jest gorzej, kiedy to oł (lub o) ma znaczenie. np. bardzo łatwo jest pomylić silikon z krzemem. ;)
btw: bardzo fajna strona do nauki znaków IPA i wymowy: http://www.oupchina....netic/home.html

Użytkownik flashion edytował ten post 29 lipiec 2009, 22:35

Asus P5Q PRO | Intel Core 2 Quad Q9550 2.83Ghz | GeForce 7600 GS | 2 GB RAM | Samsung 500 GB + WD 80 GB | Tagan TG-600 U33 v2 600W
na stałe na chwilę
0

#12 Guest_Michał_Klim_*

Napisano 29 lipiec 2009, 22:52

Wyświetl postUżytkownik lisz55 dnia 29.07.2009 21:55 napisał

:blink: czemu o teoriach spiskowych akurat?

Obejrzałem kilka, lepiej nie wiedzieć za dużo. Aczkolwiek alternatywne źródła informacji jak najbardziej popieram.

Rozmawiał ktoś kiedyś z osobnikiem ze Skandynawii po angielsku?
0

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   lechu92 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 750

Napisano 02 sierpień 2009, 18:29

Amerykańskiego akcentu nie nauczysz nigdzie indziej jak tylko i wyłącznie w Ameryce. ale tu jest kolejna sprawa. bo zyjac w kaliforni mozesz miec problemy ze zrozumieniem kogoś z Michigan. W stanach jest bardzo dużo rożnych akcentów. A oglądanie filmow z napisami jest ok, natomiast jesli rzeczywiscei chcesz sie zacząć uczyć angielskiego a masz juz jakieś podstawy to ogladaj filmy bez napiswo. na początku mozesz malo rozumiem, ale potem coraz więcej i więcej. głównie tu chodzi o to ze będziesz "slyszal" coraz więcej slow tzn rozróżniał je.

aha i mimo ze bedziesz "znal podstawy albo nawet wiecej niz odstawy jezyka- to w rzeczywistym kontackie moze to ci nic nie ac, bo nie bedziesz nic rozumial. (mowie o Ameryce i stannach/stanie gdzie akcentu praktycznie nie ma)

I naprawde, nie wyssalem sobie tego wszytskiego z palca.

PS. przepraszam za brak poslkich znakow.

Pozdrawiam
0

#14 Guest_Michał_Klim_*

Napisano 03 sierpień 2009, 21:39

@lechu92: Ja słyszałem o czymś takim iż osoby po filologii angielskiej wymiękały w UK. Ale pewnikiem jest iż najlepsza nauka to pobyt w danym kraju. Tak czy owak do USA się nie wybieram.
0

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   lechu92 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 750

Napisano 08 sierpień 2009, 11:31

Wyświetl postUżytkownik Michał_Klim dnia 03.08.2009 22:39 napisał

@lechu92: Ja słyszałem o czymś takim iż osoby po filologii angielskiej wymiękały w UK. Ale pewnikiem jest iż najlepsza nauka to pobyt w danym kraju. Tak czy owak do USA się nie wybieram.

Wymiękały. bo to jest taka sama sytuacja jakbyś chciał się nauczyć pływać nie wchodzac wcześniej do basenu, albo chciał jeździć 8 kołową ciężarówką, umiejąc wcześniej jeździć tylko fiatem 500.
0

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   rObO87 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 672

Napisano 08 sierpień 2009, 19:08

A ja polecam oglądanie rzeczy typu Top Gear. Nie dość, że "żywy język" to jeszcze można parę ciekawych zwrotów wyłapać.
Przykładowo w pewnym odcinku: Jeremy naprawił coś w aucie, ucieszył się i zaczął nawijać jaki to kozak nie jest. A komentarz lektora Richarda "and the flood gates were opened..." :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Użytkownik rObO87 edytował ten post 08 sierpień 2009, 19:09

Laptop:
Intel Core2 Duo: T5750 2.0 GHz, nVidia GeForce 9300M G, 4 x 1024 Mb DDR2 667 MHz, HDD 320 Gb Serial ATA, combo Blu-ray ROM + DVD+/-RW DL, Windows Vista Home Premium
0

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   lechu92 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 750

Napisano 09 sierpień 2009, 21:40

Wyświetl postUżytkownik rObO87 dnia 08.08.2009 20:08 napisał

A ja polecam oglądanie rzeczy typu Top Gear. Nie dość, że "żywy język" to jeszcze można parę ciekawych zwrotów wyłapać.
Przykładowo w pewnym odcinku: Jeremy naprawił coś w aucie, ucieszył się i zaczął nawijać jaki to kozak nie jest. A komentarz lektora Richarda "and the flood gates were opened..." :biggrin: :biggrin: :biggrin:

No to przeciez to samo masz w filmach :D z tym ze w Top Gear mowia, mega typowym brytyjskim
0

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   mona_dona 

• Nowy Uczestnik
  • Postów 3

Napisano 10 sierpień 2009, 12:36

Tak jak mówicie, gramatyka i nauka pięknego mówienia raczej nie wchodzi w grę, ale jeśli ktoś nie studiuje angielskiego i uczy się języka od tak dla siebie, to nie widzę lepszego sposobu. Sama jak byłam w Londynie (dawno, dawno temu) to czułam się okropnie zagubiona. Z każdej strony otaczał mnie jeden wielki "bełkot" mimo że z anglika miałam same piąteczki. Jaki z tego morał, kładzenie zbyt dużej wagi na gramatykę i te całe ich struktury nie zdaje egzaminu, w konfrontacji z rzeczywistością. A dzięki filmom ( a już najlepiej zacząć w dzieciństwie od oglądania kreskówek) można nauczyć się żywego języka. Bardzo praktyczna i przyjemna forma edukacji :biggrin: Ja właśnie zaczęłam oglądać Przyjaciół w oryginalnej wersji. Proste zdania, dużo humoru i co najważniejsze multum zwrotów zostaje mi w głowie :rolleyes:
0

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   lechu92 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 750

Napisano 13 sierpień 2009, 12:13

BTW, ogladaliscie borata w angielskiej wersji ? :P wiele filmów brzmi i są o wiele śmieszniejsze jak sie ogląda z oryginalna ścieżka dźwiękową niż z lektorem.

Czesi sie smieja z filmow puszczanych w polsce ze nie wazne czy mowi Kobieta czy mężczyzna to i tak lektor jest z meskim glosem :D
0

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   flashion 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 731

Napisano 25 sierpień 2009, 01:18

Wyświetl postUżytkownik mona_dona dnia 10.08.2009 13:36 napisał

Tak jak mówicie, gramatyka i nauka pięknego mówienia raczej nie wchodzi w grę, ale jeśli ktoś nie studiuje angielskiego i uczy się języka od tak dla siebie, to nie widzę lepszego sposobu. Sama jak byłam w Londynie (dawno, dawno temu) to czułam się okropnie zagubiona. Z każdej strony otaczał mnie jeden wielki "bełkot" mimo że z anglika miałam same piąteczki. Jaki z tego morał, kładzenie zbyt dużej wagi na gramatykę i te całe ich struktury nie zdaje egzaminu, w konfrontacji z rzeczywistością. A dzięki filmom ( a już najlepiej zacząć w dzieciństwie od oglądania kreskówek) można nauczyć się żywego języka. Bardzo praktyczna i przyjemna forma edukacji :biggrin: Ja właśnie zaczęłam oglądać Przyjaciół w oryginalnej wersji. Proste zdania, dużo humoru i co najważniejsze multum zwrotów zostaje mi w głowie :rolleyes:

mamy podobne metody ;]
z tym że polecam jeszcze kreskówki (simpsonów / family guy). świetny test dla naszego rozumienia ze słuchu. prawie każda postać mówi niewyraśśnie i we włassny sposuupp. jeśli ich zrozumiesz, zrozumiesz każdego.

Użytkownik flashion edytował ten post 25 sierpień 2009, 01:18

na stałe na chwilę
0

#21 Użytkownik nie jest zalogowany   lisz55 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 909

Napisano 25 sierpień 2009, 13:00

Wyświetl postUżytkownik flashion dnia 25.08.2009 2:18 napisał

jeśli ich zrozumiesz, zrozumiesz każdego.

wcale że nie, dopiero jak zrozumiesz kennego z south parku to zrozumeisz każdego :D
0

#22 Użytkownik nie jest zalogowany   Hermes 

• Konstruktor audio - DIY
  • PipPip
  • Wyświetl galerię
  • Postów 789

Napisano 25 sierpień 2009, 20:33

Wyświetl postUżytkownik lisz55 dnia 25.08.2009 14:00 napisał

wcale że nie, dopiero jak zrozumiesz kennego z south parku to zrozumeisz każdego :D

Dobrze prawisz :D
| Intel Core 2 DuoE8200 2.66GHz 6MB BOX | MSI P35 Neo2-FIR | 2x2GB PC6400 800MHz OCZ Titanium EPP CL4 | GeForce 8800GT OC BFG 512MB | Chieftec CFT-560A-12S 560W |
| Samsung HD321KJ 320GB | Pioneer DVR-215BK SATA | TV Winfast TV2000 XP Expert | Sharkoon Rebel9 Value Black | LINKSYS WRT54G | Samsung SyncMaster 931 BW |
0

#23 Użytkownik nie jest zalogowany   Leogict 

• Nowy Uczestnik
  • Postów 49

Napisano 26 sierpień 2009, 00:00

Wyświetl postUżytkownik Michał_Klim dnia 27.07.2009 19:44 napisał

Około rok temu mieliśmy tutaj temat odnośnie nauki angielskiego ze słuchu. Wtedy była mowa raczej o słuchaniu radia, ja chciałbym zapytać co sądzicie o filmach z napisami? Niektórzy mówią że to szkodzi, dla mnie jest to całkiem przyjemny sposób, oglądam stare dobre filmidła, nie jakaś tam komercha w które więcej strzelają niż mówią. Wpadło mi do głowy nieco zwrotów, odnoszę wrażenie że niektóre piosenki w radiu stają się jakby bardziej zrozumiałe (osłuchanie plus znaczenie wyrazu) i jestem zadowolony. Oglądam od około miesiąca z przerwą kilkudniową, ale ostatnio znowu staram się oglądać 1-2 filmy dziennie. Wydaje mi się także, że mogę wypowiadać się swobodniej chociaż nie przeżyłem jeszcze spotkania i rozmowy z obcokrajowcem. W Szwecji w telewizji ponoć filmy są przede wszystkim z napisami, a to się przekłada na znajomość angielskiego u osób nawet około 50 roku życia.

Szkodzi? Niby w czym? Na pewno nie w nauce języka.
Ja oglądam filmy tylko z napisami, przemawia za tym wiele zalet:
- oryginalna ścieżka dźwiękowa;
- można podszkolić angielski;
- dzięki za lektora tłumaczącego "fuck you" -> "terefere", motyw wzięty z kabaretu ale tak to mniej więcej wygląda :)
0

#24 Użytkownik nie jest zalogowany   flashion 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 731

Napisano 26 sierpień 2009, 15:37

jeśli oglądasz polskie napisy, to tam też jest kupa błędów. przykład z FG:

- Welfare Officer: Okay, do you have any disabilities,|past injuries, physical anomalies?
- Oh, yyy... I didn't have gas|for the first time until I was 30.
- (flashback: siedzi na kanapie, czyta gazetkę, cisza... i nagle piardnął) What the hell was that?

polskie tłumaczenie:
- Ok. Czy ma Pan jakieś niezdolności, |przeszłe choroby, fizyczne anomalie?
- Aaa.. O! Miałem problemy z gazami.
- (flashback) Co to do diabła było?

było śmiesznie, śmiesznie nie jest.

kurde, nawet nie wiem, ile straciłem fajnych tekstów przez głupiego lektora (i napisy).

Użytkownik flashion edytował ten post 26 sierpień 2009, 15:41

na stałe na chwilę
0

#25 Użytkownik nie jest zalogowany   lisz55 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 909

Napisano 26 sierpień 2009, 20:06

flashion: jak można stracić teksty przez napisy? uszkadzały ci one słuch albo ośrodek rozpoznawania mowy w mózgu?
0

#26 Użytkownik nie jest zalogowany   Leogict 

• Nowy Uczestnik
  • Postów 49

Napisano 26 sierpień 2009, 20:30

Chodzi mu o to, że lektor strasznie upraszcza i skraca kwestie, przez co trafi dużo z dialogów.
0

#27 Użytkownik nie jest zalogowany   lisz55 

• Uczestnik
  • PipPip
  • Postów 909

Napisano 27 sierpień 2009, 13:52

Wyświetl postUżytkownik Leogict dnia 26.08.2009 21:30 napisał

Chodzi mu o to, że lektor strasznie upraszcza i skraca kwestie, przez co trafi dużo z dialogów.

ale napisałeś też napisy. No i to nie lektor upraszcza tylko tlumacz, lektor tylko czyta tekst
0

#28 Guest_Michał_Klim_*

Napisano 27 sierpień 2009, 21:54

Widzę że temat wciąż żywy, dziękuję tym którzy się dołączają. Swoją drogą chyba założę nowy wątek o filmach, bo już mi się playlista po niecałych dwóch miesiącach wyczerpuje ;)
0

#29 Użytkownik nie jest zalogowany   Maciunka 

• Nowy Uczestnik
  • Postów 11

Napisano 01 czerwiec 2010, 12:15

Na pewno nauka angielskiego, czy nawet innych języków ze słuchu najlepiej działa na słuchowców, wzrokowcy będą mieli z taka metoda trudności, ale generalnie wydaje mi się, ze to dobry pomysł. Z tego co wiem, to nawet niektóre szkoły językowe stosują takie techniki słuchowe, bo to podobno wielu osobom pomaga. Słyszałam ostatnio, ze Axon w swojej ofercie ma coś takiego jak elektroniczna książka - fajna sprawa, bo można zamiast dajmy na to czytania ćwiczenia, czy czytanki, przesłuchać sobie wybrany tekst - na pewno pomaga to podczas zajęć. Co do filmów z napisami, myślę, że też jakiś procent wiedzy zostaje, na pewno zwiększa się zasób słownictwa.
0

Strona 1 z 1